Yashica Mat 124 G

Yashica Mat 124 G, tlr (twin-lens reflex) olarak bilinen analog orta format makinesi türünde fiyat performans oranı en yüksek makinelerden birisidir. Günümüzde hâlâ Rolleiflex’lerin yarısından bile ucuz fiyata edinmek mümkündür.

Kısaca twin lens reflex’i de açıklayacak olursak, makinede yer alan lenslerden üstteki, ayna düzeneği yardımıyla görüntüyü vizörden izlemeye yarar. Alttaki ise fotoğraf çekimini gerçekleştiren asıl lensimizdir.

Teknik Özellikler

  • 80mm f1:3.5 Yashinon lens (Fotoğrafın çekildiği lens)
  • 80mm f:1.2.8 Yashinon lens (Vizör görüntüsünün geldiği lens)
  • 1 metreden sonsuza odak aralığı
  • Diyafram aralığı f1:3.5-32
  • Enstantane aralığı 1/1-500
  • 25-400 ISO film hızını destekliyor.
  • Evrensel tripod yuvası yer alıyor. B (Bulb) modu bulunuyor. Deklanşör kablosu girişi mevcut.
  • Dahili flaşı bulunmuyor ancak harici flaş takılabiliyor.
  • Gücünü bir adet PX625A pilden alıyor.

Kullanım

Bu makine benim kullandığım ilk orta format makine. Bir arkadaşımın dedesinden kalan bu makine hâlâ ilk günkü kondüsyonunda sayılır. Pozometresi çalışıyor, vizörü ise oldukça temiz.

Görüntünün Y ekseninde simetrisini vizörde gördüğünüz için fotoğraf çekerken, özellikle objeyi konumlandırmada ve simetriyi sağlamada bir miktar zorlanıyorsunuz. Alıştıktan sonra ise fotoğraf çekmediğiniz anlarda dâhi kendinizi vizörden etrafı izlerken yakalayabiliyorsunuz.

Makinenin sol tarafında yer alan tekerlek ile netleme işlemini gerçekleştiriyor, lenslerin ortasında yer alan iki teker ile diyafram ve enstantaneyi ayarlayabiliyorsunuz. Her iki iğnenin üst üste gelmesi, değerlerinizin doğru olduğu anlamına geliyor.

Orta format, poz başı maliyet ve makinenin bir kilodan da fazla ağırlığı nedeniyle çok sık tercih ettiğim bir yöntem olmasa da elimin altında böyle bir makinenin olması ve tüm özelliklerinin sorunsuz çalışması son derece mutluluk verici. Kaldı ki bu makine için söylenebilecek tek olumsuz şey yaklaşık 1100 gram olması. Pozlama süresinin uzadığı bazı anlarda makineyi oynatmamak için büyük efor sarfetmek gerekiyor.

Makine ile çektiğim fotoğraflardan bazıları aşağıda yer alıyor. Tamamını görüntülemek için 120mm sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

1 thought on “Yashica Mat 124 G

  1. Pingback: Phaselis, Antalya - Onur Önal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *