Rollei XF 35

Kaynak: https://www.lomography.com.tr/magazine/26745-the-mighty-rollei-xf35

Rollei XF 35, rangefinder dünyasına giriş yaptığım makine oldu. Her ne kadar bu sınıfta asıl arzuladığım makine Canonet QL17 GIII olsa da o dönemki maddi limitim Rollei’ya izin veriyor, Canonet planlarımı ertelememe neden oluyordu.

355 gram ağırlığındaki bu makineyi neredeyse her gün yanımda taşıdım. Deklanşörün oldukça sessiz olması nedeniyle özellikle habersiz çekimler için oldukça ideal olan bu makine, görüntüsünün yeterince ‘profesyonel’ olmamasından ötürü sokak manzaraları çekerken insanları ürkütmüyor, çok daha doğal pozlar yakalamanızı sağlıyor.

Teknik Özellikleri

  • 40mm f1:2.3 Sonnar lens
  • 1 metreden sonsuza odak aralığı
  • Diyafram aralığı f1:2.3-16 (Otomatik)
  • 45, 90 ve 180 enstantane veya otomatik mod
  • 25-400 ISO film hızını destekliyor.
  • Evrensel tripod yuvası yer alıyor. B (Bulb) modu bulunuyor. Deklanşör kablosu girişi mevcut.
  • Dahili flaşı bulunmuyor ancak harici flaş takılabiliyor.
  • Gücünü bir adet PX625A pilden alıyor.

Kullanım

Her ne kadar rangefinder makinelerin çalışma prensibini kağıt üzerinde biliyor olsam da bu benim ilk tecrübemdi. Makineyi sıfır kondüsyonda satın aldım ve ilk işim hemen bir film takmak oldu. Dükkanların tabelalarını, binaların detaylarını çekiyor ve vizörüne, daha doğrusu netleme sistemine alışmaya çalışıyordum. Her şey beklediğim gibi gitti ve ilk fotoğraflarımda dâhi netleme sorunu yaşamadım.

Bu ve benzeri makinelerde ayna sistemi olmadığı için netleme yapabilmek için farklı bir mekanizma görev alıyor. Aynalı makinelerde lensten giren görüntüyü ayna düzeneği vasıtasıyla vizörden görüntülüyorken, rangefinder makinelerde görüntü lensten değil, lensin üzerinde konumlandırılmış bir bölümden vizöre aktarılıyor. Başta pratik gelmiyor gibi görünse de alıştıktan sonra aynalı makinelerden çok daha hızlı fotoğraf çekmek mümkün oluyor.

Makine ile yolum bir süre önce ayrıldı ve asıl hedefim olan Canonet QL17 GIII’ü satın aldım. Onun inceleme yazısı da bir süre sonra gelecek.

Aşağıya örnek birkaç fotoğraf koyuyorum.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *