Ibrahim Maalouf, Haziran 2022

Beste ile Bomonti tarafında yürürken bir afiş sayesinde haberimiz oldu. Mor ve Ötesi’nin stadyum konserini atılan Instagram hikayeleri ile öğrendiğimiz için, bu şekilde konseri keşfetmek bizi çok şaşırttı. Üstelik son dönemlerde sık sık “Keşke gelse de canlı canlı dinlesek” derken…

Yeni albüm turnesi olduğu için ağırlıklı olarak yeni parçalara yer verildi. Konserin bir bölümünde sahneye çıkan Flavia Coelho, enerjisiyle dinleyiciyi daha da yukarı taşıdı. Yeni albüme tarzından ötürü şüpheyle yaklaşıyorum ancak en kötü ihtimal müzikal anlamda doyurucu olacaktır diye düşünüyorum.

Yılların problemi olan konserde sürekli video kaydeden, flaşla fotoğraf çeken insanlara bir de taşkınlık yapan insanlar eklendi son dönemde. Her konuda yozlaşan bir toplum olduğumuz için bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum ancak Maalouf dinleyicisinden çok beklemeyeceğim hareketlerdi doğrusu. Vasat şarkıcıların konserlerinden aşina olduğumuz “Allah Allah” çekmeler vb. taşkınlıklar, özellikle yoğun duygu patlaması yaşatacak o hafif hüzünlü sololardaki sessizlikte de yaşanınca motivasyon kaybı yaşattı ve sanatçıyı ufak esler vermeye itti.

Seyirciyle sürekli iletişim hâlinde olması, konseri daha da keyifli kıldı. Yaklaşık iki saat süren performansın ardından alanda kalan ufak bir kalabalığın ısrarı üzerine Maalouf sahneye tek başına dönerek birkaç dakika boyunca oturarak performans sergiledi ve geceyi noktaladı. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşadığım en iyi konser deneyimlerinden birisiydi.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *