onuronal

Canon AE-1

Kaynak: https://www.depop.com/products/cldns_cameras-canon-ae-1-with-canon/

Canon AE-1, 35mm fotoğrafçılıkla ilgilenen birçok insanın bir şekilde adını duyduğu, sahip olduğu, deneyimlediği veya gördüğü makinelerin başında geliyor. Özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla, eskiye olan özlemle, makinenin bir obje olarak moda ikonu hâline gelmesi ile son derece popüler olan bu makine, artan talebin de etkisiyle birlikte fiyatıyla cep yakıyor. Bu işin kurdu diyebileceğimiz kişiler görece ucuz alternatiflerine yönelip fotoğraf çekmeye bir şekilde devam etse de doğrudan bu makineyi isteyen insanlar yüksel bedeller ödemek durumunda kalıyor.

Teknik Özellikler

  • FD 28mm f1:2.8 lens
  • 0.3 metreden sonsuza odak aralığı
  • Diyafram aralığı f1:2.8-22
  • Enstantane aralığı 1-1000
  • 25-3200 ISO film hızını destekliyor.
  • Evrensel tripod yuvası bulunuyor. B (Bulb) modu bulunuyor. Deklanşör kablosu girişi mevcut.
  • Dahili flaşı bulunmuyor ancak harici flaş takılabiliyor.
  • Gücünü Alkaline-manganese 6V veya Silver Oxide 6V’den alıyor.

Kullanım

Gövdenin hissiyatı, deklanşöre bastığınız anda aynanın çıkardığı ses gibi şeyleri aktarabilmem mümkün değil ancak bu makine ile fotoğraf çekmek gerçekten de ayrı bir tat veriyor. Bu yüzden de piyasası ne kadar artmış dâhi olsa fiyatların hâlâ hakkını verdiğini düşünüyorum.

Enstantane öncelikli moda sahip bu makinede diyafram önceliği yer almıyor. O özellik, AE-1 Program’da yer alıyor. Ters ışık kontrolü ve diyafram önizlemesi mevcut. Tamamen mekanik olmaması orta-ileri düzey kullanıcıları pek mutlu etmese de pilin kullanım süresi oldukça fazla.

Lensimin sıfır kondisyonda, aynamın da tertemiz olması nedeniyle objeleri netlerken hiçbir sıkıntı yaşamıyor, herhangi bir rangefinder makine ile fotoğraf çekiyormuş gibi rahat ve hızlı kullanım gerçekleştirebiliyordum. Çoğunlukla sokak fotoğrafçılığı yaptığım için bu türde makineleri kullanmak benim için çok verimli olmuyor. Her ne kadar teknik yeterlilik konusunda sıkıntısı olmasa da bu tür makinelerin görünümü profesyonel bir izlenim bıraktığı için çekmiş olduğum modellerde rahatlığı yakalamakta güçlük çıkarıyor, habersiz fotoğraflar çekmemi mümkün kılmıyordu. Üstelik aynasının sesi kulağa her ne kadar güzel gelse de dikkat uyandırabilme potansiyeli oldukça yüksek. Tabii ki bu saydığım olumsuz durumlar benim özelimde geçerli, zira makine üzerinde düşeni oldukça güzel bir şekilde yerine getiriyor.

Bu makine ile çekmiş olduğum fotoğraflardan bazılarını aşağıya bırakıyorum.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *