Arctic Monkeys, Ağustos 2022

Biletler satışa çıktığında spor salonunda ısınıyordum. Biletlere ilgi kaçınılmazdı ancak yoğunluktan neredeyse bir saatte ancak alabildim. O öğle arası spor salonunda oturarak ve bilet almaya çabalayarak geçti.

Inhaler, Arctic Monkeys’in ön grubu olarak sahne aldı. Yaşımın ilerlediğini bu gruptakilerin yaşlarına bakınca daha iyi anlıyorum. Dublin çıkışlı grup seyirciyi yeterli kıvama getirdi. Bono müzik konusunda yeterince iyi olmasa da kendisinden daha iyi müzik yapan bir evlat yetiştirmiş eheh.

Arctic Monkeys, tam da belirtilen saatte sahneye çıktı. Klasik açılış şarkılarından birisi olan Four out of Five ile başlayacaklarını düşünüyordum ancak bu parçaya setlist’te yer vermediler.

9 Ağustos 2022, Arctic Monkeys Setlist

Bence sahne tasarımı berbat ve özensizdi. Ses sistemi ve ışık da iyi sayılmazdı. Bu konseri Zorlu PSM’de planlayan her kimse büyük küfürler yemiştir diye düşünüyorum. Çok yakın tarihte ameliyat olduğum için sahne önü ayakta biletim olmasına rağmen birilerinin gelip geçerken çarpmasından çekindiğim ve yaslanabilecek bir şeyler bulabilme ihtiyacından ötürü biraz gerilerde kaldık. Boyum uzun olmasa görebileceğim tek şey telefon ekranı olurdu. Beste bu konuda büyük problem yaşadı. 1.60’lar vardır! 💪

Ne yazık ki bu konuda boomer olacağım: Telefon ile fotoğraf-video çekimi konusunda katı kurallar olmadıkça, alkol tüketimi bir şekilde limitlenmedikçe bu tür konserlerden keyif almak için özel bir çaba sarfetmek gerekiyor. Dinleyici kitlesinden ötürü daha rezil durumlar yaşanacağını bekliyordum, neyse ki bu konuda yanıldım. Kısmen katlanılabilir bir durumdaydı ancak telefon işine kesinlikle bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum. Çeken insanların anı biriktirme, paylaşma ihtiyaçlarını her ne kadar anlayabiliyor olsam da başkalarının görüşünü kapatma, keyfini baltalama haklarını kendilerinde görüyor olmaları hem üzücü hem öfkelendiriyor. Altı üstü bir-bir buçuk saat eğleneceğiz. Dövizdi, ekonomiydi vesaire hiçbir şey düşünmeden eğlenmeyi istemek son derece temel bir hak diye düşünüyorum.

Tüm olumsuzluklara rağmen konser nasıldı? Bence muhteşemdi. Setlist oldukça iyiydi, beklentilerimi büyük oranda karşıladı. Turnenin başlangıç konseri olduğu için yeni albümden de bir şeyler duyarız diye düşünüyordum ama tamamen ters köşe olduk. Tempo neredeyse hiç düşmedi, Alex ve grubun diğer üyelerinin enerjileri oldukça yüksekti. Bunun olacağını bilseydim bir sonraki günkü konser için de bilet kovalardım doğrusu.

2022 senesi konserler açısından fena bir sene olmuyor. Fakat biletler, alkoller; her şey çok pahalı. Özellikle genç ve öğrenci arkadaşlar için çok üzülüyorum. İki hafta sonraki Nick Cave konserinde olan sınırlı sayıda da olsa düşük fiyatlı öğrenci bileti kampanyası sanıyorum bu konserde yoktu. Keşke bizde de çok daha ulaşılabilir olsa bu tür konserlerin biletleri ve büyük açık alanlarda doyasıya eğlense herkes.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *