Suvla Şarap Fabrikası, Gelibolu

Suvla; ılık bir havada öğle vaktinde, yazın kumsalda bir gün batımında, keyifle hazırlanan akşam sofralarında, karlı bir havada şömine karşısında, bahçede mangal başında, ciddi iş toplantılarında, kimi zaman da koyu arkadaş sohbetlerinde yaratılan özel tatların tümüne uyumla eşlik eden, tamamlayan, hep tercih edilen zamansız, derinlikli, zengin karakterli, dengeli ve zarif şaraplar yapmanın ve içirmenin peşinde.

Fujifilm X100VI

Bozcaada tatili dönüşünde önce Troya Müzesini gezdik, sonrasında Gelibolu tarafına nasıl geçeceğimizi düşünürken kendimizi bir anda fabrikada bulduk. Hafta içi gittiğimiz için tek müşteri grubu bizdik ve akşam yemeğimizi burada yedik. Google yorumlarında şikayet edilen hiçbir şeyden etkilenmedik ve keyifli vakit geçirdik. Park edip hayranlıkla incelemeye başlamışken bir yandan da ne yiyeceğimizi, ne içeceğimizi düşünüyorduk.

Satış mağazası ve yemek yenilen yer bir bütün olarak düşünülmüş, üretim yerleri ise olduğu gibi camların arkasında teşhir edilmiş. Çoğunlukla fıçıları ve şişeleri görüyorsunuz ancak meraklıları tuvalete giderken şöyle bir kafasını eğip üretimin diğer alanlarına da bakabilir.

Sadece şarap çeşitleri değil, diğer markaları olan Kilye’ye ait reçel, pekmez, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünleri de dükkan kısmında sergilenmiş. Orta sehpada ise çoğunlukla seramik ve tekstil dekoratif ürünleri bulunuyordu.

Fujifilm X100VI

Direksiyon başında ben olduğum için tadım menüsünü dâhi almaktan çekindim. Adada yediğimiz rüzgâr nedeniyle zaten çarpılmışken üstüne alkol kullanmak doğru bir seçim olmazdı. Beste ve arkadaşlarımın aldığı tadım menülerindeki bardaklardan bir iki tanesinden bir ufak yudum almaktan öteye gitmedi şarap deneyimim. Lâkin siparişimizi alan garsonların yemek ve eşlikçi konusunda bilgili olması ve menüye hâkim olmaları etkileyiciydi. Lezzetini beğendiğimiz için yanımıza bir şişe Gamay aldık.

Ortaya Zeytin, Adaçayı, Sarımsaklı Kıtır Pizza Dilimleri söyledik ve yemek eşlik edene kadar ayıla bayıla bitirdik. Her dilimde gelen tatlar oldukça etkileyiciydi.

Yemekte tercihim klasik bir seçim oldu; Domates Fesleğen Pizza tercih ettim. Adada beklentimi karşılamayan deneyimi unutmak adına güzel bir seçim oldu. Doğrusu yine beklentim yüksekti, yüzde yüz karşılandığını da söyleyemem ama güzel bir pizza yedim. Asıl pişmanlığım Beste’nin sipariş ettiği Eceabat’tan Yaz Makarnası’nı tercih etmemek oldu. Yemeğin ardından kâsede kalan zeytinyağı ve baharatları yumuşak bir ekmek içiyle bana bana bitirmek isterdim. Hem makarnanın ham lezzeti çok güzeldi hem de peynir, zeytin gibi diğer ürünlerin lezzetleri çok güzeldi. Utanmasam bir tabak da bu yaz makarnasından yiyebilirdim.

Yolunuz Çanakkale taraflarına düşüyorsa buraya uğramanızı tavsiye ederim.

Fujifilm X100VI

Kaynakça: https://www.suvla.com.tr/turkish/saraphane.html


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *