onuronal

Miles Kane, Mayıs 2024

Bir gün öylece Instagram’da dolanırken Passo’da yer alan Miles Kane konserinin gönderisine denk geldik, bilet satışı da kısa bir süre sonraydı. Çok uzun zamandır aylar sonraki konserlere bilet aldığımız için hemen siteye girdik, şansımız yaver gitti ve bilet alabildik. 18 ve 19 Mayıs’ta olmak üzere iki konser açıklanmıştı, biz 18 Mayıs’ta olan konsere bilet alabildik. Belki de turnede yer almamızın en büyük sebebi Didem Soydan efektidir kim bilir.*

Miles Kane belki de en sevdiğim one-man band olabilir. Bu nedenle konseri için oldukça heyecanlandım. Turnesinde yer alan diğer şehirlerde çaldığı setlist’lere baktım. Wrong Side of Life benim en sevdiğim şarkısı ancak bu şarkının listede olmamasına çok şaşırmadım çünkü seçilen şarkıların ritmi bir hayli yüksekti.

Konsept basit; aslında daha önceden kaydedilmiş diğer enstrümanların üstüne gitar ve vokal ile eşlik ediyor ve bir saat süren bir performans sergiliyor. Her ne kadar ilk iki şarkıda Kane’in çaldığı gitarın sesini duyamasak ve arkada çalan kayıtta atlamalar yaşansa da bunları tolere etmekte zorlanmadı. Birkaç şarkı sonrasında açıldı ve kendini buldu. Hem çalarken hem de söylerken hissettiğini ve keyif aldığını anlamak zor değil. Oldukça keyifli bir konserdi ve keşke her sene en azından bir kere canlı dinleyebilsek dedim.

Neyse ki haziran gibi yeniden gelecekmiş, henüz detaylar belli değil.


IKSV’ye en son King Gizzard konserinde gitmiştim, üstünde yıllar geçmiş ancak içerideki ses sistemi hâlâ yeterli hissettirmiyor. Ne enstrümanları dinlemek keyifli ne de vokali. Alanın küçük olması, konumu vesaire çok güzel hissettirse de insan artık biraz daha kaliteli bir ses sistemi istiyor.

Bilet satın alma ekranında belirtilmiş olmasına rağmen IKSV tarafıyla iletişime geçerek fotoğraf makinesi alıp almayacaklarını öğrenmek istedim. Bu konudaki çekinceyi anlayabiliyor ve çeşit çeşit insanın sınırları nasıl zorlayabileceğini az çok tahmin edebiliyor olsam da niyetimi aktarabilmiş olmama rağmen ne Ricoh için ne de X100VI için bir izin koparabildim. Birkaç basit hatıra fotoğrafı çekmeye izin vermeyen anlayış bütün konser telefon ile canlı yayın yapmaya müsaade ediyor, ben de bunu anlamıyorum.

* Bilmeyenler için açıklama: Didem Soydan, The Wonder isimli parçanın klibinde oynadı.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *