Lego Creator Expert, 10295 Porsche 911

Lego Creator Expert serisi, saatlerce süren karmaşık zorlu setleri içeriyor. Eiffel Tower, Titanic, Colosseum gibi araç ve tarihi yapı ürünlerine ek olarak The Lord of the Rings: Rivendell, The Friends Apartments gibi ürünler de seride yer alıyor.

Porsche, gerek otomobil gerekse motorsporları tarihiyle benim gibi birçok petrolhead‘in gönlünde taht kurmuş nadir markalardan birisi. Geçmişinden bugüne uzanan detaylarıyla ruhunu hâlâ kaybetmeyen markaların başında geliyor. Ferrari gibi narin, Lamborghini kadar uzaylı değil. Her ne kadar İtalyanları sevsem de… Günlük kullanıma uygun, rutin bakımlarını yaptığınızda sıradan bir Golf ile aynı sorunsuzluğa sahip. Markanın bu yönünü eleştiren insanlar olsa da benim için birçok ihtiyacı birden görebilen otomobiller her zaman daha cazip. Hafta içi işe gidip geldiğiniz araçla hafta sonu pistte harikalar yaratabilmek oldukça eğlenceli olsa gerek.

Daha önce yazısını yazdığım The Office Lego Seti‘nden sonra bu yazıda sizlere Porsche 911 seti hakkında detaylar paylaşacağım. Bu set bana Beste’nin doğum günü hediyesi. Evimizin en güzel köşesinde sergilemek için can attığım ve bir cumartesi gününü ona ayırdığım bu güzel lego setini inceleyelim.

1458 parçadan oluşan ve yaklaşık 5 saatte tamamlanan bu set 2021 yılında tanıtıldı. Aktif çalışan ve ön tekerlere yön verebilme imkânı sunan direksiyon sistemi bulunuyor. Üç farklı plaka ile birlikte gelen set, 911 Turbo veya Targa (Üstü açılabilen Porsche modeli) yapma imkânı sunuyor. Her ne kadar üstü açık otomobillere düşkün olsam da ilk seçimim Turbo’dan yana oldu.

Setin yapımına şasiden başlıyoruz. Ön tekerlerin arkasından motoru taşıyan arka aksa kadar olan bu bölümde tabanı inşa ediyor, motorun yer alacağı bölümün ilk adımlarını atıyoruz. Sonrasında birleştirerek aracın iskeletenin büyük bir kısmını tamamlıyoruz.

Bu adımların ardından koltukların oturacağı tabanı, motoru çevreleyen kafesi yapıyor, arka tamponu tamamlıyoruz.

Motor bölümüne ilk parçayı yerleştirdik ancak sonrasında buradaki çalışma devam edecek. Ön koltuklar, ön aks ve direksiyon sistemi bu aşamada bizi bekliyor. Yazının başında da belirttiğim gibi direksiyon sistemi aktif olarak çalışıyor ve tekerlerin konumlandırmasını direksiyondan yapma imkânı sunuyor.

Şimdi sırada ön tampon, yolcu ve şoför kapısı ile ön cam var. Ön cam, yolcu koltuklarının önünde yer alan bir yere geçmeli olduğu için ilk başta gözümüze çok dik geldi ve bir yanlışlık yaptığımızı düşündük. Sonrasında camı koltuklara doğru biraz yatırıp geçirme işlemini yaptık ve son görünümüne kavuştu.

https://youtube.com/shorts/NdtldN_rfb0?feature=share

Saatler iyice ilerledi ve akşam oldu. Set artık şekillenmeye başladı. Takip eden adımlarda önde yer alan bagajın kapağını, motordaki diğer detayları ve arka cam ile birlikte motor kapağını yaptık. Artık son aşamalara yaklaşıyoruz.

Bu aşamaların ardından Lego şeklini tamamlamak üzere bizim seçimimizi soracak: Turbo mu, Targa mı? Yazının başında da dediğim gibi biz tercihimizi şimdilik Turbo’dan yana yaptık. Bu seçim tavanda ve lastiklerde bazı değişiklikler getiriyor.

Saat 13 sularında başlayan macera, vermek zorunda olduğumuz ara nedeniyle geceyarısı anca bitiyor. Bu muhteşem Lego setini sergilemek için yerine koyuyor ve birkaç fotoğraf çekerek günü tamamlıyoruz.

Yazıyı tamamlarken bu eşsiz hediye için Beste’ye teşekkür ediyorum. Ayrıca takip etmekten keyif aldığım ve Lego hayranlığını bildiğim, Porsche kültürüne ait paylaşımları ile beğenimi toplayan bir Instagram hesabını da sizlerle paylaşmak isterim. Okuduğunuz için teşekkürler.

https://instagram.com/td3zero


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *