Canonet G-III QL17

Canonet QL17 GIII, uzun yıllar boyunca almak istediğim ancak bir türlü güzel kondüsyonda bulamadığım, Fakir Leica’sı denilen ve temizinin ender bulunduğu harika bir rangefinder makine. Bazı fotoğrafçılar, Leica makineler ile kıyaslama yapmakta; hatta ileri gidip onlardan çok daha iyi sonuçlar aldığını iddia etmekte. Bunu kıyaslayacak kadar Leica deneyimim olmadığı için bir şey demem çok güç ancak Leica ile karşılaştırmak dâhi Canon’un son derece iyi bir iş çıkardığını göstermektedir diye düşünüyorum.

Son zamanlarda ne kadar küçük ve hafif makineler tercih etsem de Canonet QL17 GIII, 620 gram ile SLR makineleri aratmayacak bir ağırlığa sahip. Sokakta fotoğraf çekerken kolaylık sağlayan film takma mekanizması, sessiz deklanşörü ve kült tasarımı bu makineyi benim gözümde eşsiz bir konuma koyuyor. Her ne kadar film takıp çıkarmanın fobi düzeyinde olmasını yıllar yıllar önce üstümden atsam da ikinci kapak sayesinde film takma işlemi tek elle yapılabilir bir hâle geliyor. Bu da, özellikle ayaküstü film takıp çıkarmayı oldukça kolay bir hâle getiriyor. Bu, sokakta oldukça işe yarayan bir yöntem.

Teknik Özellikler

  • 40mm f1:1.7 lens
  • 0.8 metreden sonsuza odak aralığı
  • Diyafram aralığı f1:1.7-16
  • Enstantane aralığı 4-500
  • 25-800 ISO film hızını destekliyor.
  • Evrensel tripod yuvası bulunuyor. B (Bulb) modu bulunuyor. Deklanşör kablosu girişi mevcut.
  • Dahili flaşı bulunmuyor ancak harici flaş takılabiliyor.
  • Gücünü bir adet PX625 pilden alıyor.

Kullanım

Ben bu makineyi, Türkiye’de yeterince temizini bulamadığım için Teknoseyir sayesinde tanıştığım amerikadanalisveris.com aracılığıyla Amazon’dan satın aldım.

Vizörü oldukça geniş, parlak ve kullanışlı olan bu makinenin f1:1.7 diyaframı ile düşük ışıklı ortamlarda çekim yaparken makineyi bir yere koyma gereği duymadan fotoğraf çekebiliyor, herhangi bir oynatma olmadan oldukça güzel sonuçlar alabiliyorsunuz.

Yapmanız gereken tek şey film takmak, ISO ayarını yapmak ve sokağa çıkıp fotoğraf çekmek. Ben krom gövde tercih etsem de siyah seçeneği de mevcut ve bu renk onu çok daha sleeper yapıyor.

Benim bu makinede hoşuma gitmeyen tek özellik filmi taktığınızda ilk üç pozu sarmak zorunda olmanız ve deklanşörün bu evrede devre dışı kalması. 36’lık filmden 36 fotoğraf çıksın diye yapılmış ve daha fazla fotoğraf çıkartmanız mümkün değil.

Aşağıya bu makine ile çekmiş olduğum fotoğraflardan bazılarını koyuyorum.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *