Bulgur Palas, Fatih

Fujifilm X-PRO3, 18mm f2

Doğma büyüme İstanbulluyum ve Ekrem İmamoğlu dönemi öncesinde İBB’nin beni doğrudan ilgilendirdiği işler Emirgan Korusu’na veya Sultanahmet Meydanı’na lale ektik haberlerinden öteye geçemiyordu. Seçimle değişen anlayış şehri algılama biçimimi de etkiledi.

Bina II. Meşrutiyet’in ilanından sonra ordunun ihtiyaçlarını yerel kanallardan temin ederek Anadolu’dan buğday, arpa, bulgur gibi tahılların İstanbul ve cephelere nakledilmesini üstlenmiş Bolulu Mehmet Habib Bey tarafından 1912 yılında İtalyan mimar Giulio Mongeri‘ye tasarlatılmıştır. Semt halkının Bulgur Palas olarak anmasıyla birlikte ise bugünkü ismini almıştır. Konağın inşa ücretinin ve Osmanlı Bankası’ndan alınan borçların ödenememesi ile birlikte 1926’da Osmanlı Bankası’na devredilen bina uzun yıllar arşiv binası olarak kullanılmıştır.

2021 yılında özel mülk iken İBB tarafından satın alınan ve kamusal kullanıma açılmak üzere İBB Miras tarafından restorasyonuna başlanan Bulgur Palas’ta kütüphane, sergi salonu, sosyal alanlar ve seyir terası bulunuyor.

Fujifilm X-PRO3, 18mm f2

Bulgur Palas, açılış sergisinde saygın fotoğraf ajanslarından birisi olan Magnum Photos‘a ait “Magnum İstanbul’da” sergisini ağırlıyor. 70 sanatçının 200’ü aşkın fotoğrafından oluşan sergide Emin Özmen‘in 30 fotoğrafının yer aldığı özel bir bölüm de yer alıyor.

Fujifilm X-PRO3, 18mm f2

Seyir terasından çarpık yapılaşması ile meşhur Fatih’in yanısıra Sarayburnu, Çemberlitaş, Yavuz Selim ve Edirnekapı manzaraları da seyredilebilir. 360 derecelik bir teras ancak açık alanı biraz dar olduğu için kalabalık günlerde rahat edilemeyebilir.

Fujifilm X-PRO3, 18mm f2

En alt katta yer alan kütüphanede çalışma ortamı oldukça keyifli tasarlanmış. Özellikle bölgedeki öğrenciler için bulunmaz bir nimet olabilir. Aynı zamanda çok zengin menü seçeneği sunmasa da ufak bir Beltur’a yer verilmiş ve bahçeye birkaç masa konumlandırılmış. Sahil tarafına bakan kısmında bir otopark da yer alıyor.

Umarım bu gibi yerleri titiz bir şekilde korur ve uzun yıllar halka hizmet etmesini sağlamakta üstümüze düşen görevi yerine getirebiliriz.

Kaynaklar

1 https://www.arkitera.com/haber/bulgur-palas-restore-edilerek-kente-kazandirildi/

2 https://www.ekremimamoglu.com/gundem/bulgur-palas-icin-geri-sayim/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *